22312
Medium cross-section spherical roller bearings with higher load capacity than 22200 series for the same bore. Larger OD and greater width provide significantly more radial capacity. Standard sizes start at 22308 (40mm bore).
- Ships from EU warehouse
- Ships within 2–3 business days
- Order 5+ for 5% off · 10+ for 10% off
Match Details
The specifications and details for why this match is correct.
Specifications
| Bore diameter (d) | 60 mm |
| Outer diameter (D) | 130 mm |
| Width (B) | 46 mm |
| Dynamic load rating (C) | 325 kN |
| Static load rating (C₀) | 335 kN |
| Weight | 2950 g |
| Max speed (grease) | 4,000 rpm |
| Max speed (oil) | 5,300 rpm |
Get a PDF spec sheet
Save, print, or forward to procurement. We'll email it to you and download immediately.
Cross-References
Every way this part is identified across brands and catalogs.
Tier-1 Brand Equivalents
| Brand | Part Number | Seal | Clearance | Status |
|---|---|---|---|---|
| FAG | 22312-E1-XL | Open | CN | Probable |
| SKF | 22312 E | Open | CN | Probable |
| NSK | 22312EAE4 | Open | CN | Probable |
| NTN | 22312EMD1 | Open | CN | Probable |
| Timken | 22312EM | Open | CN | Probable |
Legacy & Proprietary Numbers
Show all 59 cross-references
Technical Details & Applications
Specification variations and common equipment types.
Internal Clearance
Standard radial internal clearance. Suitable for most applications under normal operating conditions.
Seal Type
No seals or shields. Allows external lubrication and cooling. Lowest friction, highest speed capability.
- Machine tool spindles
- Gearboxes with oil bath lubrication
- High-speed precision equipment
Where This Bearing Is Used
Alternative Parts
Options if this exact part isn't what you need.
Same Geometry, Different Configuration
| SKF Part Number | Seal Type | Clearance |
|---|---|---|
| 22312 E | Open (No Seal) | CN |
| 22312 E/C3 | Open (No Seal) | C3 |
Related Bearings
Adjacent sizes and cross-series bearings from our catalog.