30300
Medium series tapered roller bearings with higher load capacity than 302xx for the same bore size. Used where heavier loads demand a more robust bearing cross-section.
- Ships from EU warehouse
- Ships within 2–3 business days
- Order 5+ for 5% off · 10+ for 10% off
Get a PDF spec sheet
Save, print, or forward to procurement. We'll email it to you and download immediately.
Match Details
The specifications and details for why this match is correct.
Specifications
| Bore diameter (d) | 20 mm |
| Outer diameter (D) | 52 mm |
| Width (B) | 16.25 mm |
| Dynamic load rating (C) | 19.1 kN |
| Static load rating (C₀) | 11.4 kN |
| Weight | 98 g |
| Max speed (grease) | 8,400 rpm |
| Max speed (oil) | — |
Cross-References
Every way this part is identified across brands and catalogs.
Tier-1 Brand Equivalents
| Brand | Part Number | Seal | Clearance | Status |
|---|---|---|---|---|
| Timken | 30304 | Open | CN | Probable |
| SKF | 30304 J2/Q | Open | CN | Probable |
| FAG | 30304-XL | Open | CN | Probable |
| NSK | HR30304J | Open | CN | Probable |
| NTN | 4T-30304 | Open | CN | Probable |
Legacy & Proprietary Numbers
Technical Details & Applications
Specification variations and common equipment types.
Internal Clearance
Standard radial internal clearance. Suitable for most applications under normal operating conditions.
Seal Type
No seals or shields. Allows external lubrication and cooling. Lowest friction, highest speed capability.
- Machine tool spindles
- Gearboxes with oil bath lubrication
- High-speed precision equipment
Where This Bearing Is Used
Alternative Parts
Options if this exact part isn't what you need.
Get notified about updates
When we add new cross-references for 30304 bearing, we'll email you.
Related Bearings
Adjacent sizes and cross-series bearings from our catalog.