Gates BX50
BX50 TRI-POWER BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20039563 |
| Product line | BX50 TORQUE-FLEX |
| Match type | Primary equivalent |
Specifications (via BX50)
| Profile | BX (classical) |
| Top width | 17 mm |
| Depth | 11 mm |
| Length | 50" (1270 mm) |
| Construction | Notched (cogged) |