Gates BX28
BX28 TRI-POWER BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20039545 |
| Product line | BX28 TORQUE-FLEX |
| Match type | Primary equivalent |
Specifications (via BX28)
| Profile | BX (classical) |
| Top width | 17 mm |
| Depth | 11 mm |
| Length | 28" (711.2 mm) |
| Construction | Notched (cogged) |