Gates BX116
BX116 TRI-POWER BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20039622 |
| Product line | BX116 TORQUE-FLEX |
| Match type | Primary equivalent |
Specifications (via BX116)
| Profile | BX (classical) |
| Top width | 17 mm |
| Depth | 11 mm |
| Length | 116" (2946.4 mm) |
| Construction | Notched (cogged) |