Gates 8V3550
8V3550 SUPER HC BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042660 |
| Product line | 8V3550 HY-T WEDGE |
| Match type | Primary equivalent |
Specifications (via 8V3550)
| Profile | 8V (narrow) |
| Top width | 25.4 mm |
| Depth | 23 mm |
| Length | 355" (9017 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |