Gates 5V1000
5V1000 SUPER HC BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042549 |
| Product line | 5V1000 HY-T WEDGE |
| Match type | Primary equivalent |
Specifications (via 5V1000)
| Profile | 5V (narrow) |
| Top width | 16 mm |
| Depth | 13.5 mm |
| Length | 100" (2540 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |