Gates 5L940
5L940 TRUFLEX V-BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042899 |
| Product line | 5L940 FHP RBR EDGE |
| Match type | Alternative equivalent |
Engineering note: COGGED VS NONCOGGED
Specifications (via 5L940)
| Profile | 5L (fhp) |
| Top width | 16.7 mm |
| Depth | 9.5 mm |
| Length | 94" (2387.6 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |