Gates 5L690
5L690 TRUFLEX V-BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042874 |
| Product line | 5L690 FHP RBR EDGE |
| Match type | Alternative equivalent |
Engineering note: COGGED VS NONCOGGED
Specifications (via 5L690)
| Profile | 5L (fhp) |
| Top width | 16.7 mm |
| Depth | 9.5 mm |
| Length | 69" (1752.6 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |