Gates 5L500
5L500 TRUFLEX V-BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042855 |
| Product line | 5L500 FHP |
| Match type | Primary equivalent |
Specifications (via 5L500)
| Profile | 5L (fhp) |
| Top width | 16.7 mm |
| Depth | 9.5 mm |
| Length | 50" (1270 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |