Gates 4L970
4L970 TRUFLEX V-BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042825 |
| Product line | 4L970 FHP RBR EDGE |
| Match type | Alternative equivalent |
Engineering note: COGGED VS NONCOGGED
Specifications (via 4L970)
| Profile | 4L (fhp) |
| Top width | 12.7 mm |
| Depth | 7.9 mm |
| Length | 97" (2463.8 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |