Gates 4L740
4L740 TRUFLEX V-BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20839177 |
| Product line | CTSPL 4L740 QTE |
| Match type | Alternative equivalent |
Engineering note: COGGED VS NONCOGGED
Specifications (via 4L740)
| Profile | 4L (fhp) |
| Top width | 12.7 mm |
| Depth | 7.9 mm |
| Length | 74" (1879.6 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |