Gates 4L700
4L700 TRUFLEX V-BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042798 |
| Product line | 4L700 FHP FLAGGED FOR DELETION |
| Match type | Alternative equivalent |
Engineering note: COGGED VS NONCOGGED
Specifications (via 4L700)
| Profile | 4L (fhp) |
| Top width | 12.7 mm |
| Depth | 7.9 mm |
| Length | 70" (1778 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |