Gates 4L500
4L500 TRUFLEX V-BELTS
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042778 |
| Product line | 4L500 FHP |
| Match type | Primary equivalent |
Specifications (via 4L500)
| Profile | 4L (fhp) |
| Top width | 12.7 mm |
| Depth | 7.9 mm |
| Length | 50" (1270 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |