Carlisle C173
C173 SUPER II
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042246 |
| Product line | C173 HY-T PLUS |
| Match type | Alternative equivalent |
Engineering note: CARLISLE IS A CENTER CORD CONSTRUCTION HY-T PLUS IS A BETTER PERFORMING BELT
Specifications (via C173)
| Profile | C (classical) |
| Top width | 22 mm |
| Depth | 14 mm |
| Length | 173" (4394.2 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |