Carlisle B61
B61 SUPER II
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042079 |
| Product line | B61 HY-T PLUS |
| Match type | Alternative equivalent |
Engineering note: CARLISLE IS A CENTER CORD CONSTRUCTION HY-T PLUS IS A BETTER PERFORMING BELT
Specifications (via B61)
| Profile | B (classical) |
| Top width | 17 mm |
| Depth | 11 mm |
| Length | 61" (1549.4 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |