Carlisle B47
B47 SUPER II
Continental Equivalent
| Continental SKU | 20042065 |
| Product line | B47 HY-T PLUS |
| Match type | Alternative equivalent |
Engineering note: CARLISLE IS A CENTER CORD CONSTRUCTION HY-T PLUS IS A BETTER PERFORMING BELT
Specifications (via B47)
| Profile | B (classical) |
| Top width | 17 mm |
| Depth | 11 mm |
| Length | 47" (1193.8 mm) |
| Construction | Wrapped (smooth) |